Șanse mari la titlu

Universitatea este aproape de titlu după 29 de ani! Oltenii au jucat excelent în deplasarea de la Cluj și au câștigat cu 3-2. Meciul a fost dramatic. Craiova a condus cu 2-0, a fost egalată, dar Cicâldău a înscris în prelungiri un gol cât un campionat. Mai sunt de jucat cinci etape din play-off și dacă oltenii câștigă toate meciurile, vor deveni campioni.

Universitatea Craiova a obținut trei victorii mari de la reluarea Ligii I la fotbal și au ajuns la un singur punct de primul loc ocupat de CFR Cluj. Oltenii au avut și șansă, partidele fiind tranșate în favoarea lor pe finalul celor 90 de minute regulamentare de joc. Trupa lui Bergodi a etalat un joc bun și le dă speranțe fanilor că după 29 de ani de secetă, titlul se poate reîntoarce în Bănie. Koljik s-a dovedit același marcator de care oltenii aveau atâta nevoie, bosniacul marcân de patru ori în trei dispute. Cicâldău este și el în mare formă, iar apărătorii Craiovei nu au mai gafat cum au făcut-o în meciurile precedente. Urmează cinci dispute de foc pe care Universitatea trebuie să le câștige pentru a deveni campioană. Lucrul nu este imposibil, mai ales că trupa antrenată de Bergodi va juca derby-urile din retrurul play-off-ului cu FCSB și CFR Cluj pe teren propriu.Următoarea confruntare a oltenilor este programată vineri, în deplasare la Mediaș, în fața unei formații decimată de accidentări. În condiții normale, Craiova poate cuceri toate cele trei puncte.

Etichete: , , , , ,

Valentin Pribeanu

Vali era deja profesor la liceul „Tudor Arghezi” când s-a anunţat un concurs pentru 3 posturi de redactor  la Terra Sat. S-a prezentat la concurs fără […]