Vandalism pe domeniul public la Drobeta-Turnu Severin, acolo unde mobilierul urban este distrus de indivizi certați cu legea și cu bunul simț. Reprezentanții primăriei spun că au avut zeci de cazuri de la începutul acestui an, iar în ultimele zile acestea s-au intensificat. Cei identificați sunt amendați, puși să plătească paguba și riscă și dosare penale, dacă prejudiciul este foarte mare.
Sunt ipostaze surprinse, zilele acestea, pe camerele de supraveghere dintr-un parc din zona de nord a orașului Drobeta-Turnu-Severin. Pe imagini se observă cum un tânăr lovește cu piciorul spătarul din lemn al băncuțelor foișorului de lemn și le distruge. Reprezentanții Primăriei spun că astfel de incidente sunt tot mai frecvente, doar în acest sfârșit de săptămână fiind semnalate nouăsprezece situații de vandalism.
Desigur, localnicii condamnă vandalismul, pe care îl pun pe seama teribilismului și a consumului de alcool sau de substanțe interzise. Reprezentanții Poliției Locale spun că persoanele surprinse sau identificate că distrug mobilierul urban sunt amendate și puse să plătească distrugerile.
În situațiile în care valoarea prejudiciului este mare sau este asociat cu furt, vandalii se pot alege și cu plângeri penale pentru distrugere și pot ajunge după gratii.















