Nouă contracte de finanțare, de peste 10 milioane de euro, au fost semnate, astăzi de Agenția pentru Dezvoltare Sud-Vest Oltenia. Banii vor fi investiţi de administrații din Gorj și Dolj şi vizează modernizarea mai multor şcoli, creșterea eficienței energetice, dezvoltarea cercetării și introducerea unor servicii medicale bazate pe tehnologii avansate.
La semnarea celor nouă contracte au fost prezenţi la sediul Agenției pentru Dezvoltare Sud-Vest Oltenia primari și reprezentanți ai administrațiilor publice locale și reprezentanți ai companiilor care vor implementa investițiile finanțate prin Programul Regional Sud-Vest Oltenia. Proiectele vor genera beneficii directe pentru comunitățile din județele Dolj și Gorj.
Aproape 3,2 milioane de euro vor susține patru proiecte private din domeniile cercetării, tehnologiilor digitale și sănătății.
Cinci proiecte vizează domeniul educației şi însumează aproape 7,9 milioane de euro. Banii investiţi vor contribui la reducerea consumului de energie, scăderea costurilor de funcționare și crearea unor condiții mai bune pentru elevi și profesori.
Conducerea Agenției pentru Dezvoltare Sud-Vest Oltenia a anunţat, astăzi, că alte proiecte în valoare de peste 30 de milioane de euro vor fi semnate săptămâna următoare. Beneficiarii sunt din Dolj şi Gorj.


















