Festivalul Internaţional „Alexandru Macedonski” a ajuns la ediția a VII-a și a adus la Craiova oameni de cultură din toată țara și nu numai. Deschiderea oficială a festivalului a avut loc astăzi la Muzeul de Artă.
Zeci de oameni de cultură au participat astăzi în Sala Oglinzilor, la Muzeul de Artă din Craiova la deschiderea Festivalului Macedonski.
Festivitatea de deschidere a continuat cu înmânarea diplomelor de excelență de către scriitorul Ion Munteanu. În această seară, festivalul continuă cu un spectacol de muzică și poezie macedonskiană la Teatrul de Vară din Parcul Nicolae Romanescu. Evenimentul continuă mâine cu simpozionul „Alexandru Macedonski, poetul paradei paradigmelor” și scurte dialoguri ale scriitorilor invitați cu publicul și presa craioveană.













