Astăzi s-au publicat rezultatele Evaluării Naționale. Este cea mai mare rata de promovabilitate din ultimii 13 ani. În Olt, peste 80 la sută dintre absolvenţii de-a opta au luat medii peste 5, cu peste 12 puncte procentuale mai mulţi decât anul trecut, dar a rămas sub media națională care se ridică la peste 83%.
Rezultate mult mai bune decât obținute de elevii din Olt care au susținut Evaluarea Națională. Dacă anul trecut doar 68,4% dintre cei care au susținut probele acestui examen au avut media peste 5, acum s-a ajuns la 80,75% . În Oltenia, cea mai mare rată de promovabilitate s-a obținut în județul Gorj – 85,2% . Dacă în Dolj au medii peste cinci 79,3 la sută dintre elevi, în Mehedinți și Teleorman, rata promovabilității depășește cu puțin 72%.
Dacă vorbim de note maxime, opt din cele 75 de medii de 10 au fost obținute de absolvenții de gimnaziu din Oltenia şi Teleorman. Au fost obținute câte două medii de 10 în județele Dolj, Gorj și Teleorman. În Vâlcea și Olt doar câte un elev se poate lăuda cu media 10 la Evaluarea Națională. În Olt, media 10 a fost obținută de un elev de la Colegiul Național ,,Radu Greceanu” din Slatina.
La prima probă a Evaluării Naționale, în Olt au fost obținute 5 note de 10, iar la matematică 13 elevi s-au bucurat de nota maximă. Potrivit datelor oficiale, în acest județ 337 dintre cei care s-au prezentat la examen au obținut medii peste 9, ceea ce reprezintă 11,6 % din total celor care au susținut cele două probe ale Evaluării naționale. Elevii nemulțumiți pot solicita, în premieră, să-și vizualizeze lucrările înainte de a face contestație. Cei care nu au făcut cerere pentru a-și vedea lucrările astăzi, pot să o facă mâine sau sâmbătă. Vizualizarea lucrărilor nu presupune obligativitatea depunerii de contestație.


















