Un băiat de 17 ani a murit după ce s-a înecat în râul Olteț, unde a mers la scăldat cu mai mulți prieteni. Tragedia s-a petrecut în zona localității Voineasa, din județul Olt.
Tragedie în localitatea Voineasa, din județul Olt, unde un adolescent în vârstă de 17 ani și-a pierdut viața după ce a dispărut în apele râului Olteț. Băiatul a mers ieri la scăldat împreună cu mai mulți prieteni. Alarma a fost dată printr-un apel la numărul unic de urgență 112 de cei care se aflau alături de el, după ce tânărul nu a mai fost observat la suprafața apei. La fața locului au intervenit de urgență echipaje ale Stației de Pompieri Balș, cu autospeciale de intervenție și un echipaj SMURD, dar și doi scafandri din cadrul Detașamentului de Pompieri Slatina.
Băiatul a fost căutat în râul Olteț zeci de minute. În cele din urmă a fost găsit și adus la mal. Salvatorii au început imediat manevrele de resuscitare, în speranța că îi vor putea salva viața, însă din păcate a fost declarat decedat de cadrele medicale.



















